Oʻzbek sporti va Xidaka shahri oʻrtasida almashinuv dasturi
Tadbir Xokkaydo orolida joylashgan va shu nomdagi Guberniyaga qarovchi Xidaka shahri rahbariyati bilan boʻlib oʻtdi. Ushbu tadbirga Xidaka shahrining tanlab olinishi bejiz emas, boisi u yerda shu paytgacha ot sporti boʻyicha yirik musobaqalar oʻtkazib kelingan va shaharda zotdor tulporlarni koʻpaytirishga ixtisoslashgan zavodlar ham mavjud. Mehmonlarni shahar meri Chiaki Otaka qarshi oldi. Dasturga muvofiq, delegatlar shahardagi otxonalar, muzey va maktablar, kutubxona, ippodrom kabi joylarda boʻlishdi.
Ot poygalari bu oʻlka uchun ayni atalgan boʻlib, Xidaka yilning eng yirik musobaqalaridan biriga mezbonlik qiladi. Shahar ippodromida 1600 metr uzunlikdagi teng qum qoplamali poyga yoʻli mavjud. Tadbir doirasida Hamyurtlarimizdan iborat delegatsiya uchun maxsus “Oʻzbekiston – Yaponiya: Oʻzaro aloqalar va hamkorlik” nomi ostida poyga tashkil etildi. Uning faxriy mehmonlari Oʻzbekiston zamonaviy beshkurash federatsiyasi raisi Bahromjon Gaziyev, federatsiya bosh kotibi Kseniya Gulyamova, Tokio-2020 atletlari Aleksandr Savkin va Alise Faxrutdinova boʻlishdi.
Bir necha kunlik dasturning yakunida Olimpiyachilarimiz mahalliy yoshlar va maktab oʻquvchilari uchun zamonaviy beshkurash sporti boʻyicha oʻziga xos mahorat saboqlarini oʻtkazib berishdi. Federatsiya raisi va bosh kotib ham atletlarimiz tomonidan tashkil etilgan estafetada qatnashdilar.
Bir soʻz bilan aytganda, Tokio-2020 almashinuv dasturi Xidaka shahri aholisi va vakillarimizga zamonaviy beshkurash sporti, oʻzbek va yapon madaniyatlari haqida qimmatli maʼlumotlar berdi.

The leadership of the Modern Pentathlon Federation of Uzbekistan visited the city of Hidaka as part of the exchange program
Representatives of the Federation of modern Pentathlon, headed by Chairman Bahromjon Gaziev, visited the Japanese city of Hidaka, located on the island of Hokkaido.
Hidaka as the host city of the Tokyo 2020 modern pentathlon exchange program was not chosen by chance, because it is one of the main cities in Japan, where horse breeding is successfully developing, equipped with high-class breeding horses. The delegation was met by the mayor of Hidaka, Chiaki Otaka. The schedule of the exchange program included visits to the main stables of Hidaka, where breeding horses are produced, a regional racetrack, a history museum, a public library and a secondary school.
Racehorse trials are very popular in Japan and are conducted in accordance with strictly developed rules that meet international standards. At the Hidaka racetrack there is an almost flat, without large ascents and descents, a dirt track with a length of 1600 m. A horse race called "Uzbekistan — Japan: interaction and cooperation"was organized especially for the meeting of the Uzbek delegation. As guests of honor, Bahromjon Gaziev, Ksenia Gulyamova, Alexander Savkin and Alise Fakhrutdinova took part in the award ceremony.
On the last day of the program, Olympians Alexander Savkin and Alise Fakhrutdinova held a master class in modern pentathlon for children of a secondary school. Together with Chairman Bahromjon Gaziev and General Secretary Ksenia Gulyamova, they took part in relay races with school students.
The Tokyo 2020 exchange program introduced the residents of the city of Hidaka to modern pentathlon and Uzbek culture, and also allowed representatives of the Uzbek delegation to enjoy Japanese hospitality.