Oʻzbek sporti va Xidaka shahri oʻrtasida almashinuv dasturi
Tadbir Xokkaydo orolida joylashgan va shu nomdagi Guberniyaga qarovchi Xidaka shahri rahbariyati bilan boʻlib oʻtdi. Ushbu tadbirga Xidaka shahrining tanlab olinishi bejiz emas, boisi u yerda shu paytgacha ot sporti boʻyicha yirik musobaqalar oʻtkazib kelingan va shaharda zotdor tulporlarni koʻpaytirishga ixtisoslashgan zavodlar ham mavjud. Mehmonlarni shahar meri Chiaki Otaka qarshi oldi. Dasturga muvofiq, delegatlar shahardagi otxonalar, muzey va maktablar, kutubxona, ippodrom kabi joylarda boʻlishdi.
Ot poygalari bu oʻlka uchun ayni atalgan boʻlib, Xidaka yilning eng yirik musobaqalaridan biriga mezbonlik qiladi. Shahar ippodromida 1600 metr uzunlikdagi teng qum qoplamali poyga yoʻli mavjud. Tadbir doirasida Hamyurtlarimizdan iborat delegatsiya uchun maxsus “Oʻzbekiston – Yaponiya: Oʻzaro aloqalar va hamkorlik” nomi ostida poyga tashkil etildi. Uning faxriy mehmonlari Oʻzbekiston zamonaviy beshkurash federatsiyasi raisi Bahromjon Gaziyev, federatsiya bosh kotibi Kseniya Gulyamova, Tokio-2020 atletlari Aleksandr Savkin va Alise Faxrutdinova boʻlishdi.
Bir necha kunlik dasturning yakunida Olimpiyachilarimiz mahalliy yoshlar va maktab oʻquvchilari uchun zamonaviy beshkurash sporti boʻyicha oʻziga xos mahorat saboqlarini oʻtkazib berishdi. Federatsiya raisi va bosh kotib ham atletlarimiz tomonidan tashkil etilgan estafetada qatnashdilar.
Bir soʻz bilan aytganda, Tokio-2020 almashinuv dasturi Xidaka shahri aholisi va vakillarimizga zamonaviy beshkurash sporti, oʻzbek va yapon madaniyatlari haqida qimmatli maʼlumotlar berdi.

17 Августа 2021 3866
Руководство федерации современного пятиборья Узбекистана в рамках программы обмена посетила город Хидака
Представители федерации современного пятиборья во главе с председателем Бахромжоном Газиевым посетили японский город Хидака, расположенный на острове Хоккайдо.
Хидака как принимающий город программы обмена Токио-2020 по современному пятиборью был выбран не случайно, ведь он является одним из основных городов Японии, где успешно развивается коннозаводство, укомплектованное высококлассными племенными лошадьми. Делегацию встречал мэр города Хидака Чиаки Отака. Расписание программы обмена включало в себя посещение основных конюшен Хидака, где производятся племенные лошади, регионального ипподрома , музея истории, общественной библиотеки и общеобразовательной школы.
Испытания скаковых лошадей очень популярны в Японии и проводятся в соответствии со строго разработанными правилами, которые соответствуют международным стандартам. На ипподроме Хидака имеется практически ровная, без больших подъемов и спусков грунтовая дорожка длиной 1600 м. Специально для встречи узбекской делегации были организованы скачки под названием «Узбекистан — Япония: взаимодействие и сотрудничество». Как почётные гости, Бахромжон Газиев, Ксения Гулямова, Александр Савкин и Алисэ Фахрутдинова приняли участие в церемонии награждения победителей.
В последний день программы Олимпийцы Александр Савкин и Алисэ Фахрутдинова провели мастер-класс по современному пятиборью для детей общеобразовательной школы. Вместе с председателем Бахромжоном Газиевым и Генеральным секретарём Ксенией Гулямовой приняли участие в эстафетах с учениками школы.
Программа обмена Токио-2020 ознакомила жителей города Хидака с современным пятиборьем и узбекской культурой, а также, позволила представителям узбекской делегации насладиться японским гостеприимством.