Avval xabar qilinganidek, kecha O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tokiodagi Olimpiya o'yinlarida muvaffaqiyatli ishtirok etgan sportchilar, murabbiylar, shifokorlar va mutasaddilarga davlat mukofotlarini topshirdi. Mukofotlanganlar orasida "Do'stlik" ordeni bilan mukofotlangan O'zbekiston milliy tiklanish demokratik partiyasi raisi o'rinbosari Saken Polatov, Azizjon Komilov va Sherzod Toshmatov ham bor edi. Shubhasiz, bunday yuksak e'tibor qo'mita rahbariyatini kelgusida faoliyat yuritishda rag'batlantirish va rag'batlantirishga xizmat qiladi.
"Hurmatli Prezidentimizning g'amxo'rligi va qo'llab-quvvatlashi tufayli mamlakatimizda nafaqat sportni rivojlantirish, balki biz kabi sport boshqaruvchilari uchun ham yangi imkoniyatlar ochilmoqda. Hukumat sportchilar uchun mahalliy va xalqaro o'quv-mashg'ulot yig'inlarini tashkil etishni, ularning yirik musobaqalarda ishtirok etishini to'liq qo'llab-quvvatlaydi, bu esa sportchilarning tajribasini oshirishga yordam beradi. O'zbekiston sport oilasi nomidan hukumatimiz va davlatimiz rahbariga katta minnatdorlik bildiramiz. Kelajakda biz uchun yaratilgan shart-sharoitlardan foydalanish va yaxshi natijalarga erishish, butun dunyoga yangi O'zbekistonning sport, xususan, boks sohasidagi salohiyatini namoyish etishga va'da beramiz. Prezidentimizning ko'magi bilan birinchi marta kattalar o'rtasida 2023-yilgi boks bo'yicha jahon chempionatini o'tkazamiz. Endi barcha tashkiliy masalalarni faol ko'rib chiqamiz. Biz ushbu musobaqada butun dunyo o'zbek boksining qudratini ko'rishiga ishonamiz", - dedi O'zbekiston boks federatsiyasi raisi o'rinbosari Saken Polatov.
Shuningdek, Azizjon Komilov ham o'z taassurotlari bilan o'rtoqlashdilar.
"Mamlakat sporti manfaati uchun kamtarona ishimiz Davlat rahbari tomonidan nishonlanganidan juda xursandman. Albatta, bu mukofot bizga ko'p kuch beradi. Bizdan oldin yangi cho'qqilar kutmoqda. Ishonch bilan aytish mumkinki, barcha yutuqlarimiz muhtaram Prezidentimiz tomonidan yaratilgan sharoitlar tufayli erishilmoqda. 2022-yilda Toshkent birinchi marta kattalar o'rtasida dzyudo bo'yicha jahon chempionatini qabul qilishi mamlakatimizda sog'lom turmush tarzini targ'ib etishga e'tiborni kuchaytirish bilan bog'liq. Fursatdan foydalanib, barcha yurtdoshlarimizni kirib kelayotgan Mustaqillik bayrami bilan tabriklayman. O'zbekiston dzyudo yangi O'zbekistonga yangi g'alabalarni taqdim etishni davom ettiradi", - dedi O'zbekiston dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Komilov.
Olimpiya o'yinchilarini Tokio 2020-ga tayyorlash jarayonida ulkan ishlarni amalga oshirgan NOK operativ shtabi rahbari Sherzod Toshmatov ham bunday e'tirofdan ilhomlangan edi.
"Tokio-2020 Olimpiya o'yinlarida biz bir nechta sport turlari bo'yicha tarixiy natijalarga erishdik. Xususan, taekvondo bo'yicha biz poydevorga ko'tarilishga muvaffaq bo'ldik. Eng muhimi, bizning mukofotimiz oltin medal edi. Shuningdek, Ulug'bek Rashitov eng yosh Olimpiya chempioni sifatida o'zbek sporti tarixiga kirdi. Bu yutuqlar-muhtaram Prezidentimiz tomonidan yosh avlod uchun yaratilgan sharoitlar tufayli. Va biz sportchilarga yordam beramiz va Davlat boshlig'ining topshiriqlarini bajaramiz. Prezidentimiz kamtarin ishimizni yuqori baholagani men uchun katta sharaf. Mamlakatimiz rahbari ko'magida har qanday maqsadga erishishimiz mumkin", - deydi O'zbekiston taekvondo wt assotsiatsiyasi raisi Sherzod Toshmatov.
O'zbekiston Milliy Olimpiya qo'mitasi davlatimiz rahbariga sportimizni rivojlantirish borasidagi ulkan xizmatlari va ushbu soha vakillarini rag'batlantirish borasida amalga oshirilayotgan siyosati uchun chuqur minnatdorlik bildirib, 2024 yil Parijda bo'lib o'tgan Olimpiya o'yinlarida muvaffaqiyatli ishtirok etish va jahon sahnasida yangi O'zbekiston obrazini yuksaltirish uchun barcha sa'y-harakatlarni amalga oshiradi.

14 Августа 2021 4625
Как ранее сообщалось, вчера Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вручил высокие государственные награды спортсменам, тренерам, врачам и должностным лицам, успешно принявшим участие на Олимпийских играх в Токио. Среди награжденных были и заместители председателя НОК Узбекистана Сакен Полатов, Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов, которые удостоились ордена «Дустлик». Несомненно, такое высокое внимание придаст руководство Комитета стимул и мотивацию в дальнейшей деятельности.
«Благодаря заботе и поддержке нашего Уважаемого Президента, в нашей стране открываются новые возможности не только для развития спорта, но и для таких спортивных менеджеров, как мы. Правительство полностью поддерживает организацию местных и международных учебно-тренировочных сборов для спортсменов, их участие на крупных соревнованиях, оказывая содействие повышению опыта атлетов. От имени спортивной семьи Узбекистана выражаем огромную благодарность нашему правительству и Главе Государства. В будущем мы обещаем воспользоваться созданными для нас условиями и достичь хороших результатов, демонстрируя всему миру потенциал Нового Узбекистана в сфере спорта, в частности бокса. При поддержке нашего Президента мы впервые проведём чемпионат мира по боксу 2023 года среди взрослых. Сейчас активно рассматриваем все организационные вопросы. Мы верим, что на этом соревновании, весь мир увидит мощь узбекского бокса», — выразил своё мнение заместитель председателя федерации бокса Узбекистана Сакен Полатов.
Также, и Азизжон Камилов поделился своими впечатлениями.
«Я очень рад, что наш скромный труд во благо спорта страны был отмечен Главой Государства. Конечно, это награда придаст нам много сил. Впереди нас ждут новые вершины. Можно с уверенностью сказать, что все наши успехи, достигаются благодаря условиям, созданными нашим Уважаемым Президентом. Тот факт, что в 2022 году Ташкент впервые примет чемпионат мира по дзюдо среди взрослых, связан с усилением внимания к пропаганде здорового образа жизни в нашей стране. Пользуясь случаем, хочу поздравить всех наших соотечественников с наступающим праздником Независимости. Узбекское дзюдо продолжит дарить новые победы Новому Узбекистану», — отметил председатель федерации дзюдо Узбекистана Азизжон Камилов.
Несомненно, и руководитель оперативного штаба НОК Шерзод Ташматов, проделавший огромную работу в процессе подготовки наших Олимпийцев к Токио-2020, также вдохновился от такого признания.
«На Олимпийских играх Токио-2020 мы завоевали исторические результаты в нескольких видах спорта. В частности, по таэквондо нам удалось подняться на пьедестал. Что более примечательно, нашей наградой стала золотая медаль. Также, Улугбек Рашитов вошёл в историю узбекского спорта как самый молодой Олимпийский чемпион. Все эти достижения — благодаря созданным условиям со стороны нашего Уважаемого Президента для подрастающего поколения. А мы просто помогаем спортсменам и выполняем поручения Главы Государства. Для меня большая честь, что наш Президент высоко оценил наш скромный труд. При поддержке Руководителя страны мы можем достичь любой цели», — сказал председатель ассоциации таэквондо WT Узбекистана Шерзод Ташматов.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана выражает свою глубокую благодарность Главе нашего государства за его огромные заслуги в развитии нашего спорта и проводимой им политики поощрения представителей этой сферы, и приложит все усилия для успешного участия на Олимпийских играх 2024 года в Париже и поднятия имиджа Нового Узбекистана на мировой арене.