Tokio-2020: Sport turlari bo'yicha qaysi davlatlar yetakchilik qilishdi?
Tokio-2020 Olimpiya o'yinlarining yakuni bo'yicha bir qator qiziqarli faktlarni e'tiboringizga havola qilishda davom etamiz. Bu gal sport turlari kesimida qaysi mamlakat etakchilik qilgani haqida gaplashamiz.
Boks
Bu borada etakchilik Kuba jamoasiga nasib etdi. Ular 4 vazn toifasida finalga chiqqan bo'lishsa, barchasida g'alaba qozonishdi. Bu esa hech shubha yo'qki, birinchilikni ularga taqdim qildi. O'zbekiston va Bolgariya jamoalari 1 tadan oltin medal bilan sakkizinchi pog'onadan joy olishdi. Nasib qilsa, hali Parij-2024 Olimpiadasida etakchilikni qaytarib olamiz.
Taekvondo
Bu galgi Olimpiya o'yinlarida ushbu sport turida oltin medallarning tarqalish geografiyasi juda keng bo'ldi. Eng qizig'i, taekvondo vatani hisoblanmish Koreya Respublikasi birorta ham oltin medal ololmadi. Faqat Rossiya Olimpiya qo'mitasi vakillarigagina 2 ta oltin medal nasib qildi. Ulug'bek Rashitovning oltin medali bizni to'rtinchi pog'onaga olib chiqdi.
Og'ir atletika
Bu borada xitoylik atletlar yakka peshqadam bo'lishdi. Ishtirok etgan 8 sportchisidan 7 tasi chempionlikni qo'lga kiritgan bo'lsa, 1 nafari kumush medal bilan taqdirlandi. Biz esa Akbar Jo'raevning Olimpiada rekordi bilan kuchli beshlikdan joy oldik.
Sport kurashlari
Ushbu sport turida ayollar kurashidagi ustunlik musobaqa mezbonlarini birinchi o'ringa ko'tarib yubordi. Etakchilar qatoridan roq va AQSh vakillari ham joy olishdi. O'zbekiston termasi Bekzod Abdurahmonovning shohsupaga ko'tarilgani evaziga medalchilar qatorini yakunlab turibdi.
Dzyudo
Yapon milliy sporti o'z uyidagi Olimpiya o'yinlarida yana bir bor qayta tug'ilgandek bo'ldi. "Nippon Budokan" arenada o'tgan bellashuvlarda Davlat Bobonovning g'alabasi bilan davlatimiz bayrog'i ko'tarildi. Olimpiadaning har qanday medali qimmatli. Muhimi, 200 dan ortiq qatnashchi davlatlar orasida medal ololgan 26 davlat orasida biz ham bormiz.
Suzish
Olimpiya o'yinlarida eng ko'p medallar jamg'armasi o'ynaladigan sport turlaridan biri. Unda AQSh vakillarining ishtiroki ushbu delegasiyaning umumjamoa hisobida birinchi o'rinni qo'lga kiritishida (11 ta oltin) ulkan hissa qo'shdi. Ikkinchi o'rin 9 ta oltin medalga sazovor bo'lgan Avstraliyaga nasib etgan bo'lsa, kuchli uchlikni 4 ta oltin medal bilan Buyuk Britaniya yakunlab berdi.
Engil atletika
Shuncha sport turlari haqida gapirganda "Sport qirolichasi"ni yoddan ko'tarish mumkin emas. Kutilganidek, bu dasturda ham AQSh etakchilik qildi. Ushbu sportda oxirgi medali London-2012, so'nggi oltin medali Pekin-2008 Olimpiadasiga to'g'ri keladigan italiyaliklar bu gal 5 ta oltin medal bilan umumjamoa hisobida ikkinchi o'rinni qo'lga kiritgani o'zlari uchun ham kutilmagan g'alaba bo'ldi, deyish mumkin. Kuchli uchlikni keniyaliklar yakunlab berishdi.

Tokyo 2020: which countries are leading in sports?
We continue to present to your attention interesting facts on the results of the Tokyo 2020 Olympics. This time you will find out which country is leading in the number of medals (in the context of sports).
Box
Cuba is the leader in this sport. Representatives of this country in four weight categories reached the final and won.Of course, with this result, the Cuban national team took the first place. The teams of Bulgaria and Uzbekistan are located on the eighth line with one gold. We hope that in Paris-2024, we will be able to top the list again.
Taekwondo
At the Olympic Games in Tokyo, the geography of winning gold medals in this sport was very wide. It should be noted that Korea, which is the birthplace of taekwondo, has not won a single gold medal. Only athletes of the Russian Olympic Committee won 2 medals of the "highest standard". The gold medal of Ulugbek Rashitov brought us to the fourth place.
Weightlifting
Chinese weightlifters were the leaders in this sport. This country was represented by 8 athletes, 7 of them became gold medalists, one of them was awarded silver. Thanks to the record of our representative Akbar Juraev, our team entered the top five.
Sports wrestling
In this sport, the hosts of the Games became the first due to the success in women's wrestling. The ROC and the United States are on the next lines of the rating. The representative of the national team of Uzbekistan Bekzod Abdurakhmanov won bronze and with this result our delegation completes the list of medalists.
Judo
The national sport of Japan was revived again at the Olympics in its homeland. The judo competitions were held at the Nippon Budokan Arena. In honor of the victory of our athlete Davlat Bobonov, the national anthem was played and the flag was raised high. Any Olympic medal is, first of all, painstaking work and diligence. The main thing is that among the 200 participating countries, we were able to enter the list of 26 medalist countries.
Swimming
This is one of the sports in which the largest number of medals are awarded at the Olympics. The participation of the US delegation in this sport helped the representatives of this country to take first place in the team competition. Australia took the second place, winning 9 gold medals. The top three was completed by Great Britain with 4 gold medals.
Athletics
Speaking of sports, we can not forget about the "Queen of Sports". As expected, the representatives of the USA were in the lead in this sport. The Italians, who won their last gold at the Beijing 2008 Olympics, and the last medal at the London 2012 Games in Tokyo, became the second in the team competition, winning five gold medals. Kenya took the third place.