Sportchi va murabbiylarga davlat mukofotlari topshirildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 13-avgust kuni XXXII yozgi Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etgan sportchi va murabbiylar bilan uchrashdi.
Tadbirda Milliy Olimpiya qo‘mitasi va sport federatsiyalari rahbarlari, sportchilarning ota-onalari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari ham qatnashdi.
Davlatimiz rahbari barchani O‘zbekiston milliy terma jamoasining ulkan g‘alabasi bilan tabrikladi.
Ma’lumki, ushbu Olimpiya o‘yinlari 23-iyuldan 8-avgustgacha Yaponiya poytaxti Tokio shahrida bo‘lib o‘tdi. Unda 17 ta sport turi bo‘yicha 71 nafar vakilimiz qatnashdi. Bu yurtimiz sporti tarixidagi eng yuqori ko‘rsatkichdir.
Avvaldan ham, musobaqa paytida ham sportchi va murabbiylarga kerakli sharoitlar yaratib berildi. Ular 3 ta oltin va 2 ta bronza medalni qo‘lga kiritib, 200 dan ziyod davlat orasida umumjamoa hisobida 32-o‘rinni egalladilar. Shu tariqa, mamlakatimiz Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligida ikkinchi, Markaziy Osiyoda esa birinchi o‘rin bo‘ldi. Shuningdek, atletlarimiz 3 ta Olimpiya rekordini yangilab, jahon sporti tarixida yorqin sahifa ochdi.
Jamoamizga ilk oltin medalni 19 yoshli taekvondochi Ulug‘bek Rashidov keltirdi. U bunday muvaffaqiyatga erishgan yurtimizdagi eng yosh sportchi bo‘ldi.
Og‘ir atletikachi Akbar Jo‘rayev umumiy hisobda 430 kilogramm tosh ko‘tarib, Olimpiya rekordini o‘rnatdi va Vatanimizga ikkinchi oltin medalni keltirdi.
Mohir bokschi Bahodir Jalolov, Prezidentimizga bergan va’dasining ustidan chiqib, eng og‘ir vazn toifasida Olimpiya o‘yinlari g‘olibi bo‘ldi.
Yurtimiz yakkakurashlar maktabining umidli vakillari – dzyudochi Davlat Bobonov va erkin kurashchi Behzod Abdurahmonov bronza medallarini qo‘lga kiritdilar.
Prezidentimiz ushbu sportchilarning ota-onalari va murabbiylariga alohida rahmatlar aytdi.
– Tomirlarida Jaloliddin Manguberdi, Amir Temur, Pahlavon Mahmud, Zahiriddin Bobur kabi buyuk ajdodlarimizning kuch-g‘ayrati jo‘sh urib turgan, ularga har tomonlama munosib bo‘lgan avlodgina bunday ulkan ishlarga qodir bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yurtimizda ayollar sporti rivojlanib borayotgani e’tirof etildi. Buni Tokio Olimpiadasida 28 nafar sportchi qizlarimiz qatnashganida ham ko‘rish mumkin. Bu mustaqil O‘zbekiston tarixida rekord natijadir.
Davlatimiz rahbari dunyo miqyosida shuhrat qozongan qahramon sportchimiz Oksana Chusovitina haqida alohida to‘xtalib o‘tdi. U sport gimnastikasi bo‘yicha ketma-ket 8-marta Olimpiya o‘yinlarida qatnashgan. Bu jahon sporti tarixida noyob hodisa bo‘lib, Ginnesning Rekordlar kitobiga kiritilgan. Shu bois uning ishtiroki Tokio Olimpiadasining muhim voqealaridan biri sifatida e’tirof etildi.
– Bunday afsonaviy sportchimiz bilan haqli ravishda faxrlanamiz. Uning jasorati, irodasi, g‘alabaga qat’iy intilishi yosh sportchilar uchun ulkan muvaffaqiyat va shon-sharaf maktabi bo‘lib qoladi, – deya ta’kidladi Prezident.
Vatanga muhabbati, sportga fidoyiligi va ulkan xizmatlari uchun Oksana Chusovitinaga “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sport ustozi” unvoni berildi.
Vazirlar Mahkamasiga Oksana Chusovitina va Bahodir Jalolovning sport maktablarini tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Prezidentimiz qilichbozlikning sablya yo‘nalishi bo‘yicha mamlakatimiz tarixida birinchi marta Olimpiadada qatnashgan 18 yoshli Zaynab Dayibekova, og‘ir atletika bahslarining eng yosh ishtirokchisi bo‘lgan 19 yoshli Kumushxon Fayzullayevani ham tilga oldi.
– Mana, ko‘rib turibsizlar, O‘zbekistonning jasur sportchi qizlari xalqaro maydonlarga dadil kirib kelmoqda. Barchamiz ularga chin qalbdan tasanno aytamiz. Ayni vaqtda men sportchi yigitlarimizga qarab aytmoqchiman: agar qattiq g‘ayrat qilmasalaringiz, qizlarimiz hademay sizlardan o‘tib ketadi, – deya lutf qildi Shavkat Mirziyoyev.
Ma’lumki, yurtimizda Olimpiya o‘yinlarining g‘oliblari 200 ming AQSh dollaridan, kumush medal sohiblari 100 ming va bronza medal egalari  50 ming AQSh dollaridan mukofot puli bilan taqdirlanishi belgilab qo‘yilgan.
Davlatimiz rahbari sportchilarni murosasiz kurashlarga tayyorlashda murabbiylarning xizmatlari katta ekanini alohida ta’kidladi. Shu bois Olimpiada chempionlarining murabbiylari 40 ming AQSh dollaridan, bronza medal sohiblarining ustozlari 20 ming AQSh dollaridan mukofotlanishi aytildi.
Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma olish va unda ishtirok etishning o‘zi ham bir muvaffaqiyat. Buning uchun sportchi ko‘p yillar davomida mashg‘ulot olib boradi, o‘zini shunga bag‘ishlaydi. Shuni hisobga olib, bunday sportchilarning har biri 5 ming AQSh dollari miqdoridagi pul mukofoti bilan rag‘batlantirilishi ma’lum qilindi.
Tadbirda 2024 yilda Parijda bo‘ladigan Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik borasidagi vazifalar ham ko‘rsatib o‘tildi.
Avvalo, sport menejmenti bo‘yicha xalqaro kompaniyani jalb etgan holda, sohaning har bir bo‘g‘inini auditdan o‘tkazish, uning natijalari asosida jismoniy tarbiya va sportni hamda sport federatsiyalari boshqaruv tizimini yanada takomillashtirish vazifasi qo‘yildi.
Faqat yakkakurashlar bilan cheklanmasdan, jamoaviy sport turlari bo‘yicha ham yo‘llanmalarni qo‘lga kiritish muhimligi ta’kidlandi.
Sport bo‘yicha ta’lim sifatini yaxshilash, zamonaviy metodika va  amaliyotlarni joriy etish, iqtidorli sportchilarni saralash va tarbiyalash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
– Xorijdan legionerlar emas, yetuk mutaxassislarni va sportchilarni tayyorlash metodikasini olib kelish kerak, – dedi Prezident.
Olimpiya zaxiralari kollejlarida qabul kvotalarini butunlay qayta ko‘rib chiqish va ularda ta’lim tizimini takomillashtirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Mamlakatimizda 329 ta sport maktabi bor. Ularda 13 ming nafardan ziyod murabbiylar ishlamoqda, 328 mingdan ortiq yoshlar sportning 30 dan ortiq turi bilan shug‘ullanmoqda. Biroq bu maktablarning hammasi ham samarali faoliyat ko‘rsatayapti, deb bo‘lmaydi. Ayrimlaridan bironta respublika chempioni yetishib chiqmagan.
Shuning uchun 2021-yildan boshlab har bir sport maktabiga davlat buyurtmasi berish tizimini joriy etish, ularda sport razryadi va unvonlarga ega o‘g‘il-qizlarni tayyorlashga alohida e’tibor qaratish zarurligi ta’kidlandi.
Respublika miqyosidagi chempionatlarning saviyasi tushib ketgani, raqobat kamligi ko‘rsatib o‘tildi. Jamoaviy sport turlari bo‘yicha hududlardan jamoalar yetarlicha ishtirok etmayapti. Federatsiyalar esa chempionatlarni bor-yo‘g‘i 4-5 ta jamoa ishtirokida, nomiga o‘tkazish bilan cheklanmoqda.
Shu bois Turizm va sport vazirligining tuzilmasini hamda jamoaviy sport musobaqalari o‘tkazishni takomillashtirish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Sportchilarning jismoniy, tibbiy va psixologik holati hamda farmakologik ta’minotini yaxshilash, bunda ilg‘or xorijiy tajriba bilan birga, ilmiy yondashuv va xalq tabobatini qo‘llash muhimligi ta’kidlandi. Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazini zamonaviy uskunalar bilan jihozlash, u yerda sport psixologiyasi va diyetologiyasi bo‘limlarini tashkil etish vazifasi qo‘yildi.
O‘smirlar va yoshlar o‘rtasidagi jahon chempionatlarining g‘olib va sovrindorlarini hamda ularning murabbiylarini rag‘batlantirish chora-tadbirlari belgilandi.
Iqtidorli yoshlarni aniqlash va chempionatlar o‘tkazish tizimini to‘liq raqamlashtirish, Olimpiya zaxiralari platformasini ishlab chiqish zarurligi qayd etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 12-avgustdagi farmoniga muvofiq, Olimpiya o‘yinlarida yuqori natijalarga erishgan sportchi va murabbiylar faxriy unvonlar, orden va medallar bilan taqdirlandi.
Tadbirda ana shu yuksak mukofotlar tantanali ravishda topshirildi.
Sportchi va murabbiylar, ota-onalar so‘zga chiqib, yuksak hurmat va e’tibor uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.

State awards were awarded to athletes and coaches
On August 13, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with athletes and coaches who participated in the XXXII Summer Olympic Games.
The event was also attended by the heads of the National Olympic Committee and sports federations, parents of athletes, representatives of state and public organizations.
The head of our state congratulated everyone on the great success of the national team of Uzbekistan.
As you know, the recent Olympic Games were held from July 23 to August 8 in Tokyo, Japan. 71 representatives of our country participated in competitions in 17 sports, which is the highest figure in the history of domestic sports.
The necessary conditions were created for athletes and coaches both before and during the competition. They won 3 gold and 2 bronze medals, taking 32nd place among more than 200 countries, second place among the countries of the Commonwealth of Independent States and first place in Central Asia. Our athletes also broke 3 Olympic records.
The first gold medal was brought to our team by 19-year-old taekwondo athlete Ulugbek Rashidov, who became the youngest Olympic champion of our country.
Weightlifter Akbar Juraev set an Olympic record, lifting a total of 430 kilograms, and won the second gold medal.
The talented boxer Bahodir Zhalolov fulfilled his promise to the President and won the Olympic Games, performing in the heavyweight category.
The bronze medals were won by promising representatives of the national school of martial arts — judoka Davlat Bobonov and freestyle wrestler Behzod Abdurakhmanov.
The President thanked the parents and coaches of these athletes.
— Such great achievements are possible only for such a generation, in whose veins the power and energy of our great ancestors, such as Jaloliddin Manguberdi, Amir Temur, Pahlavon Mahmud, Zahiriddin Babur, pulsates, such a generation that is worthy of these great names in all respects, " Shavkat Mirziyoyev said.
The progressive development of women's sports in our country was noted with satisfaction. This is evidenced by the participation of 28 of our athletes in the Tokyo Olympics, which became a record in the history of independent Uzbekistan.
The Head of our state particularly noted the merits of our world-famous gymnast Oksana Chusovitina, who performed 8 times in a row at the Olympic Games in gymnastics. This result, unique for the world sport, is listed in the Guinness Book of Records. Therefore, her participation is recognized as one of the important events of the Tokyo Olympics.
— We are rightfully proud of such legendary athletes. Her courage and will to win serve as a kind of school of high achievements and glory for young athletes, " the President said.
Oksana Chusovitina was awarded the title of "Honored Coach of the Republic of Uzbekistan"for her love and devotion to the Motherland, dedication in sports, unyielding will and perseverance.
The Cabinet of Ministers was instructed to create a sports school for Oksana Chusovitina and Bahodir Zhalolov.
The Head of our state also mentioned 18-year-old Zainab Dayibekova, the first participant in the Olympic sabre fencing competitions in the history of our country, as well as 19-year-old Kumushkhon Fayzullayeva, the youngest participant in weightlifting competitions.
— As you can see, the brave athletes of Uzbekistan boldly enter the international arena. We all sincerely admire them. At the same time, I want to tell our guys: if you don't work hard, the girls will soon beat you, " Shavkat Mirziyoyev said.
As is known, in our country, a reward of 200 thousand US dollars is established for winners, 100 thousand dollars for silver and 50 thousand dollars for bronze medalists of the Olympic Games.
The Head of State stressed the huge role of coaches in preparing athletes for competitions held in acute competition. In this regard, the coaches of the Olympic champions will receive $ 40,000 as a reward, and the coaches of the bronze medalists will receive $ 20,000 each.
To win a ticket to the Olympics and participate in it is also a success, for which an athlete goes through a complex process of many years of training, devotes himself to this cause. With this in mind, it was decided to award athletes participating in the Olympics with a cash prize of $ 5,000.
The event also identified tasks for preparing for the 2024 Olympic Games in Paris.
It was instructed, with the involvement of an international sports management company, to conduct an audit of each link of the sports sphere and take measures based on its results to further improve the management system of sports and sports institutions and sports federations.
It is pointed out the importance of winning Olympic licenses in team sports, not limited to martial arts.
Special attention is paid to improving the quality of sports education, introducing modern methods and practices, selecting and training talented athletes.
— It is necessary to bring from abroad not legionnaires, but leading specialists and methods of training athletes — - the President said.
It was instructed to completely review the quotas for admission to colleges of the Olympic reserve and improve their educational activities.
There are 329 sports schools in the country. They employ more than 13 thousand coaches, more than 328 thousand young people are engaged in more than 30 sports. However, not all of these schools work effectively. Some of them have not brought up a single national champion.
In this regard, it is necessary to introduce a system of state orders for each sports school, paying special attention to the training of boys and girls with sports categories and titles.
The low level of national championships and the lack of competition at them are noted. Teams from the regions are insufficiently represented at the championships in gaming sports. Federations are content with holding championships with the participation of only 4-5 teams.
In this regard, instructions were given to improve the structure of the Ministry of Tourism and Sports and the system of organizing competitions in team sports.
The importance of improving the physical, medical and psychological training and pharmacological support of athletes, as well as the use of scientific approaches and traditional medicine along with advanced foreign experience, is emphasized. The task is to equip the Republican Scientific and Practical Center of Sports Medicine with modern equipment, to create departments of sports psychology and dietetics.
Measures to stimulate the winners and prize-winners of the youth and youth World championships, as well as their coaches, have been identified.
The need to fully digitalize the system of selection of young talents and holding championships, to develop a sports platform for the Olympic reserve was emphasized.
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated August 12, a group of athletes and coaches who achieved high results at the XXXII summer At the Olympic Games in Tokyo, honorary titles were awarded, they were awarded medals and orders.
At the ceremony, the solemn presentation of these high awards took place.
The athletes and coaches who spoke, as well as parents, thanked the head of our state for the high trust and attention.