Xayr Tokio, assalom Parij!
Insoniyat 5 yil kutgan Tokio-2020 XXXII yozgi Olimpiya oʻyinlari oʻz yakuniga yetdi. Unda 206 delegatsiya vakillari qatori hamyurtlarimiz ham medallar uchun murosasiz kurash olib borishdi.
Musobaqa davomida unutilmas quvonch taqdim qilgan gʻalabalar qatori alamli magʻlubiyatlar ham boʻldi. Bu sport, unda gʻalaba va magʻlubiyat yonma-yon. Buni toʻgʻri qabul qilish kerak. Asosiysi, atletlarimiz oxirgi kuchlarigacha kurashishdi, yurtimiz shaʼnini mardlarcha himoya qilishdi. Bu Olimpiya oʻyinlarida Oʻzbekiston delegatsiyasi 3 ta oltin va 2 ta bronza medallarini jamgʻarib, umumjamoa hisobida 206 mamlakat orasida 32-oʻrinni egalladi. Osiyo davlatlari orasida Xitoy, Yaponiya, Koreya Respublikasi va Eron kabi yetakchi sport derjavalaridan keyin beshinchi, MDH mamlakatlari orasida Rossiya Olimpiya qoʻmitasidan keyin ikkinchi, turkiy davlatlar orasida va Markaziy Osiyo mintaqasida birinchi boʻldik. Shubhasiz, bunday natija Yangi Oʻzbekiston uchun, yaqinlashib kelayotgan Mustaqilligimizning 30 yillik shodiyonasi uchun munosib sovgʻa boʻladi.
Tokio-2020 Olimpiya oʻyinlarida har bir sportchimizning ishtiroki haqida juda koʻp toʻxtalib oʻtish mumkin. Rekordchimiz Akbar Joʻrayev, Mustaqil Oʻzbekiston tarixidagi eng yosh Olimpiada chempioni Ulugʻbek Rashitov, bayroqdorimiz, ismi jismiga mos Bahodir Jalolov, dzyudomizning bugungi yulduzi Davlat Bobonov, toʻyiga toʻyona qilgan Bekzod Abdurahmonov tillarda doston. Shuningdek, Oksana Chusovitina, Muattar Nabiyeva, Safina Sadullayeva, Tursunoy Rahimova, Olga Zabelinskaya, Nikita Rafalovich, Dilnoza Rahmatova, Zaynab Dayibekova kabi atletlarimizning ishtiroki, kuchlilar qatoriga kirgani va ularning shijoatini ham alohida aytib oʻtish mumkin.
Prezidentimiz doimo sportimiz rivoji haqida qaygʻurib kelgan, atletlarimiz uchun barcha sharoitlarni yaratib bermoqda. Biz bugun Tokioda erishgan yutuqlar ham Prezidentimiz va hukumatimiz eʼtiborining mevasi.
Ayni daqiqalarda Tokio-2020 Olimpiya oʻyinlarining tantanali yopilish marosimi boʻlib oʻtmoqda. Nasib qilsa, 3 yildan soʻng Parij-2024 Olimpiya oʻyinlarida oʻzbek sportining Olimpiadalardagi zafarli yurishi davom etadi. Bunga Tokioda yoshlarimiz bizni ishontira olishdi. Unutilmas xotiralar uchun rahmat Tokio, yangi gʻalabalarimizni qarshi ol, Parij, deb qolamiz!

Прощай Токио, здравствуй Париж!
Вот и завершились XXXII летние Олимпийские игры Токио-2020, которых человечество ждало 5 лет. Наряду с представителями 206 делегаций, за медали боролись и наши соотечественники.
Во время соревнований были победы, которым мы радовались, но были и горькие поражения, проигрыши. Это спорт и в нём поражение и победа всегда в шаге друг от друга. Это надо понять правильно. Главное, что наши спортсмены боролись до последнего, защищая честь страны. На Олимпийских играх делегация Узбекистана завоевала 3 золотые и 2 бронзовые медали и в общекомандном зачёте заняла 32-е место среди 206 стран. Мы стали пятыми среди Азиатских стран, после таких мировых спортивных держав, как Китай, Япония, Южная Корея и Иран, заняли второе место среди стран СНГ после Олимпийского комитета России, первое место среди туркоязычных стран и первое место в Центральной Азии. Несомненно, такой результат станет достойным подарком Новому Узбекистану, а также, к 30-летию нашей независимости.
Можно сказать многое об участии каждого нашего спортсмена на Олимпийских играх в Токио. В частности, наш рекордсмен Акбар Джураев, самый молодой Олимпийский чемпион в истории независимого Узбекистана Улугбек Рашитов, наш знаменосец, Баходир Жалолов, звезда узбекского дзюдо Давлат Бобонов, вольный борец Бекзод Абдурахманов. Об их победе сегодня говорит каждый. Также стоит отметить участие наших спортсменов, таких как Оксана Чусовитина, Муаттар Набиева, Сафина Садуллаева, Турсуной Рахимова, Ольга Забелинская, Никита Рафалович, Дилноза Рахматова, Зайнаб Дайбекова, которые боролись за победу с сильнейшими атлетами мира, поразив всех своим мужеством.
Наш Уважаемый Президент всегда уделял огромное внимание развитию спортивной сферы, создавал все необходимые условия для спортсменов. Сегодняшние наши достижения на Токийской Олимпиаде, являются результатом оказанного внимания, заботы и поддержки со стороны Главы Государства.
В настоящее время проходит торжественная церемония закрытия Олимпийских игр Токио-2020. Через 3 года, на Олимпиаде Париж-2024 узбекские атлеты продолжат серию побед Узбекистана на Играх. Наши молодые спортсмены доказали это на Токийской Олимпиаде. Спасибо за незабываемые моменты Токио, встречай наши новые победы, Париж!
Делегация Узбекистана, участвовавшая на Олимпийских играх Токио-2020 прибудет в Ташкент чартерным рейсом 9 августа в 20:00.